Blog

  • 2016-06-11 12:09

    Za co ceni się usługi księgowe

    Usługi księgowe są nadal często wybierane przez przedsiębiorców. Powodem tego nie jest sama popularność zlecania księgowości biurom rachunkowym, lecz bardzo liczne korzyści wynikające z stosowania takiego rozwiązania. 

    NISKA CENA
    Cena usług księgowych, chociaż niektórych może zaskoczyć, gdyż jest najtańszą, jaką można zapłacić za prowadzenie księgowości. Nie wydaje się to takie oczywiste, gdyż koszty związane z zatrudnię księgowej czy samodzielnym księgowaniem, nie są aż tak widoczne jak cena usługi księgowej. Dzieje się tak ponieważ składa się na nie kilka wydatków – wynagrodzenie księgowego (wysokie!), zakup specjalistycznych programów księgowych (drogie!) oraz wyposażenie i utrzymanie komórki księgowości (kosztowne!). Podsumowując niska cena usługi księgowej to podstawowy atut jej wyboru.

    DOSKONAŁA JAKOŚĆ USŁUGI
    Kto jak nie specjaliści, lepiej zajmą się prowadzeniem księgowości? Oczywiście, że nikt inny jak biuro rachunkowe. Dlatego jeżeli księgowość ma być prowadzona na jak najwyższym poziomie, trzeba korzystać z usług biur rachunkowych. Firmy te są specjalistami z dużym doświadczeniem oraz kompetencjami, przez co mogą zaoferować przedsiębiorstwom najlepszą obsługę księgowości.

  • 2016-06-02 14:03

    Podstawowe pojęcia prawa pracy

    Prawo pracy jest częścią prawa, która obejmuje ogół regulacji dotyczących stosunku pracy danego pracownika i pracodawcy. Wzajemne prawa i stosunki pracy regulowane są w systemie prawa pracy aktem prawnym – Kodeksem pracy. 

    Jakie są podstawowe pojęcia związane z prawem pracy? 
     

    Pracownik – osoba fizyczna, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru itd., zobowiązana do wykonywania danej pracy. 
    Pracodawca – osoba fizyczna lub prawna, jak również inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która przy spełnieniu pewnych wymogów prawnych i społecznych, zatrudnia pracowników. 
    Zatrudnienie – uogólniona nazwa faktu dotyczącego zawarcia dowolnej formy umowy o świadczeniu pracy przez pracownika. 
    Świadectwo pracy – dokument przekazywany pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy. 
    Wynagrodzenie – wypłaty pieniężne oraz wartość tzw. świadczeń w naturze lub ekwiwalenty, które zostają wypłacone pracownikom lub innym osobom fizycznym przez jednostkę, na której rzecz została wykonana praca.

  • 2016-05-25 08:44

    Prawo pracy

    Tytułowe prawo pracy stanowi jedną z gałęzi prawa, która obejmuje ogół regulacji dotyczących stosunku pracy w przypadku konkretnego pracownika oraz pracodawcy będących stronami w stosunku pracy. Prócz tego regulacje te dotyczą również organizacji prowadzonych przez pracodawców oraz pracowników, zawieranych przez nich układów, jak również toczonych sporów. 

    W systemie ściśle związanym z prawem pracy najważniejszym aktem prawnym, który reguluje wzajemne zarówno prawa, jak i obowiązki pracowników oraz pracodawców jest Kodeks Pracy. Występują również inne regulacje prawne, ale w większości przypadków są to odnośniki lub uzupełnienia przepisów znajdujących się w Kodeksie.

  • 2016-05-06 12:21

    Minął ostateczny termin składania deklaracji!

     

    Ostateczny termin składania deklaracji podatkowych minął dokładnie 2 maja. Mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy zdążyli złożyć swoje PIT-y w odpowiednim terminie. 

     

     

    Termin ten obowiązywał w przypadku składania deklaracji takich, jak:
    - PIT-36, czyli rozliczenie za działalność gospodarczą,
    - PIT-36L, czyli rozliczenie za działalność rozliczaną metodą liniową,
    - PIT-37, czyli rozliczenie z dochodów osiągniętych z tytułu umowy o pracę/o dzieło/zlecenie, a także świadczeń socjalnych,
    - PIT-38, a więc rozliczenie dochodów osiągniętych z giełdy,
    - PIT-39, a więc dochody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości.

    Deklaracje można było złożyć:
    - osobiście,
    - elektronicznie,
    - korespondencyjnie.

    O składaniu deklaracji PIT przypominaliśmy w jednym z naszych poprzednich postów - TUTAJ.

  • 2016-04-22 18:53

    Jak zgłosić dodatkowe miejsce prowadzenia działalności?

    Prowadząc biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej w czasie rejestracji jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz składając odpowiedni wniosek jakim jest CEIDG – 1, mogłeś zgłosić dodatkowe miejsce, w którym będziesz prowadził swój biznes.

     

    Wszystkie miejsca, które służą do sprzedaży wyrobów gotowych, materiałów czy towarów przez Twoją firmę powinieneś wpisać w załącznik CEIDG – MW, a dokładnie w rubryce 11: „Dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej”.

    Nieodłącznym elementem zgłoszenia jest wypełnienie wszelkich zawartych w dokumencie informacji, a mianowicie: kraj, województwo, powiat, gmina, miejscowość, numer nieruchomości, numer lokalu. Ważne, aby każda osoba pamiętała o wskazaniu czy działalność prowadzona jest przez przedsiębiorcę (1-os. dział. Gosp.) czy też przez spółkę cywilną.

    Taka sytuacja tyczy się przedsiębiorców posiadających więcej niż jedno dodatkowe miejsce prowadzonej działalności, wówczas muszą w załączniki CEIDG – MW zaznaczyć pole: „Kolejne miejsca wykonywania działalności gospodarczej”.

    Każdy przedsiębiorca musi pamiętać, że ma określony termin na zrealizowanie wszystkich formalności. Aktualizację zmian powinien dokonać w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmian.

     

     

  • 2016-04-15 18:15

    Umowy zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy

    Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy obowiązujące od 22 lutego 2016 roku, dotyczą przede wszystkim umów zawieranych pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Celem wprowadzenia nowych przepisów było ograniczenie nieuzasadnionego stosowania umów na czas określony, co jest stosunkowo powszechną praktyką. 
     
    Jakie zmiany zostały wprowadzone? 
     
    1. 3+33 
     
    Nowe regulacje mówią o tym, że pracownik będzie mógł być zatrudniony na czas określony przez trzy lata. Początkowo pracodawca będzie może wprowadzić okres próbny, a po tym czasie zaproponować maksymalnie trzy terminowe umowy o pracę, trwające nie więcej niż 33 miesiące włącznie. Wyjątkami są, np. umowy zawierane w celu zastępstwa za innego pracownika czy w przypadku prac sezonowych i dorywczych. 
     
    2. Czas próbny 
     
    Pracownik będzie mógł zostać zatrudniony raz na okres próbny trwający maksymalnie trzy miesiące. 
     
    3. Wypowiedzenie umowy 
     
    Od 22 lutego 2016 roku obowiązuje dwutygodniowe wypowiedzenie przy umowie zawartej na krócej niż pół roku, miesięczne – przy umowie na więcej niż pół roku oraz trzymiesięczne, jeśli pracownik zawarł umowę na co najmniej trzy lata.

  • 2016-04-02 10:31

    Został niecały miesiąc na deklarację PIT

    Jesteś płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie możesz więc zapomnieć o złożeniu deklaracji PIT! Według prawa polskiego ostatecznym terminem jest koniec czwartego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. W większości przypadków, rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, dlatego na złożenie zeznania PIT został Ci prawdopodobnie niecały miesiąc! Nie zostawiaj tego zadania na 30 kwietnia. Warto mieć to z głowy.

     

    Jeśli zdecydowałeś się wysłać deklarację tradycyjną metodą, to do wyboru masz Pocztę Polską, bądź kuriera. Pierwsza możliwość oznacza uznanie daty dostarczenia, a nie wysyłki, natomiast gdy wybierzemy przesyłkę kurierską, to pod uwagę brana będzie data wysłania.

     

    Obecnie wiele osób decyduje się na nowocześniejszy sposób - wysyłkę elektroniczną. W takim wypadku czynność tą wykonać możesz nawet 5 minut przed końcem 30 kwietnia. Pamiętaj jednak, że nie warto czekać na ostatnią chwilę, ponieważ serwer może zaskoczyć nas błędem, który uniemożliwi złożenie deklaracji PIT na czas! Wina pozostanie po stronie płatnika, ponieważ miał on dużo czasu na to zadanie.

  • 2016-03-14 10:39

    Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

    Fundusz, o którym mowa został powołany w 1994 roku ze względu na chęć ochrony pracowników w razie nagłej niewypłacalności pracodawcy. Jest on państwowym funduszem celowym, a jego podstawą prawną jest Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która uchwalona została 13 lipca 2006 roku. 

    Z początkiem swojego istnienia Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) posiadał osobowość prawą, aczkolwiek z początkiem 2012 roku stał się on państwowym funduszem celowym, co spowodowało, iż utracił on swoją osobowość prawną. 

    Działalność FGŚP finansowana jest ze składek opłacanych przez pracodawców, windykacji oraz pozostałych dochodów. Do przeprowadzania poboru składek uprawniony został Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

    Warto pamiętać, iż ze środków FGŚP reguluje się roszczenia związane m.in. z:
    - wynagrodzeniami za pracę,
    - wynagrodzeniami za czas przestoju i nie wykonywania pracy,
    - wynagrodzeniami za czas niezdolności pracownika do pracy,
    - wynagrodzeniami za czas urlopu,
    - odprawą pieniężną związaną z rozwiązaniem umowy,
    - ekwiwalentami pieniężnymi za czas urlopu, w którym rozwiązano umowę,
    - odszkodowaniami,
    - dodatkami wyrównawczymi,
    - składkami na ubezpieczenia społeczne.

  • 2016-02-24 12:17

    Akta osobowe pracowników

    Każda osoba nawiązująca stosunek pracy musi być świadoma tego, iż pracodawca zobowiązany jest prowadzić dokumentację dotyczącą każdego zatrudnianego pracownika. Najważniejsze z tych dokumentów znajdują się w aktach osobowych pracowników. Przejdźmy zatem do przybliżenia definicji wspomnianych akt osobowych. 

    Akta osobowe są zbiorem wszystkich najistotniejszych dokumentów, pism oraz oświadczeń dotyczących stosunku pracy danej osoby. Wszystkie kwestie związane z prowadzeniem akt osobowych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w kwestii zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji pracowniczej. Obowiązkiem pracodawcy jest przechowywanie akt pracowników przez 50 lat od momentu ustania stosunku pracy. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości 30 000 złotych. 

    Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, opisywane akta pracowników powinny składać się z 3 części, do których zaliczamy:
    - część A,
    - część B,
    - część C. 

    W części A znaleźć powinny się dokumenty takie, jak np.:
    - kwestionariusz osobowy,
    - kopie świadectw pracy,
    - zaświadczenie lekarskie o możliwości podjęcia danej pracy. 

    W części B powinny znaleźć się dokumenty takie, jak np.:
    - umowa o pracę wraz z zakresem obowiązków,
    - oświadczenie pracownika o tym, iż zapoznał się z regulaminem,
    - zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP,
    - dokumenty związane z powierzeniem mienia,
    - dokumenty dotyczące podnoszenia przez pracownika kwalifikacji zawodowych,
    - informacja o przyznanych nagrodach, wyróżnieniach oraz wymierzeniu kary porządkowej,
    - pisma dotyczące udzielania pracownikowi urlopu,
    - okresowe oraz kontrolne badania lekarskie,
    - ewentualna umowa o zakazie konkurencji. 

    W części C powinny znaleźć się dokumenty takie, jak np.:
    - informacja o rozwiązaniu stosunku pracy,
    - kopia wydanego pracownikowi świadectwa pracy,
    - orzeczenie lekarskie wydane po rozwiązaniu umowy,
    - ewentualna umowa o zakazie konkurencji.

     

  • 2016-02-17 09:23

    Podwyższono składki do ZUS

    Ze względu na to, iż minimalne wynagrodzenie w 2016 roku wzrośnie o 100 zł, wzrośnie również przeciętne wynagrodzenie, którego kwota wynosić będzie 4055 zł. Jednak więcej informacji na temat podwyższenia płacy minimalnej przeczytasz w jednym z naszych poprzednich postów, który znajdziesz w załączonym linku.  

    Dzisiaj natomiast bardziej skupimy się na podwyższonych składkach na ubezpieczenie społeczne, które przedsiębiorcy będą musieli odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym, iż wzrosło przeciętne wynagrodzenie, wzrosną również wspomniane wcześniej składki, które stanowią 60% przeciętnego wynagrodzenia i tym sposobem w 2016 roku wyniosą 2433 zł. 

    Tym sposobem w 2016 roku składki na ubezpieczenie społeczne będą wynosić:
    - składka emerytalna 474,92 zł
    - składka rentowa 194,64 zł
    - składka chorobowa 59,61 zł
    - składka wypadkowa 43,79 zł
    - składka na Fundusz Pracy 59,61 złskładki ZUS

     

<< 1 | 2 | 3 | 4 >>

Kontakt

Kadry i płace Kraków

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode