Blog

  • 2016-02-10 15:25

    Wynagrodzenie w 2016 roku

    Od 1 stycznia 2016 roku minimalna płaca pracowników zatrudnionych na umowie o pracę wynosić będzie 1850 złotych. Podwyżka wynosi 100 złotych. Z kolei w przypadku osób, które w 2016 roku podejmują pierwszą pracę z umową o pracę, minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 1480 złotych.

    * Warto pamiętać, iż od kwoty minimalnego wynagrodzenia zależy wysokość wielu świadczeń pracowniczych.

    Podwyższenie kwoty minimalnego wynagrodzenia spowoduje konieczność wprowadzania odpowiednich zmian w umowach, w których pracodawca określił dokładnie pensję w kwocie niższej niż 1850 złotych. Natomiast w przypadku, gdy pracodawca określił, iż wynagrodzenie będzie na poziomie „najniższej krajowej”, wówczas nie ma obowiązku zmiany treści umów.

  • 2016-02-02 10:02

    Zasiłek chorobowy

    Tytułowy zasiłek chorobowy jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za czas niezdolności danej osoby do pracy, która trwa dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Natomiast w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia wystarczy, że niezdolność do pracy trwa łącznie powyżej 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. 

    Przepis ten dotyczy firm, w których do ubezpieczenia zgłasza się nie więcej niż 20 osób. Pracownikom tych firm zasiłek chorobowy wypłacany jest przez pracodawcę. 

    Podstawą wymiaru wynagrodzenia za czas choroby jest kwota wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy, które poprzedzały niezdolność do pracy podzielone przez 12. W przypadku, gdy pracownik nie przepracował jeszcze 12 miesięcy, liczony jest faktyczny okres zatrudnienia. Do określenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi bierze się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki w ramach ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.

  • 2016-01-22 14:06

    Dni ustawowo wolne od pracy w 2016 roku

    Jak co roku, ustalone zostały dni ustawowo wolne od pracy. W te dni obowiązuje zakaz pracy, dlatego powinny one być doskonale znane zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jest ich 13, lecz należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre wypadają w niedziele. Poniżej przedstawiam pełną listę 13 dni ustawowo wolnych od pracy:

    - 1 styczeń - Nowy rok - piątek

    - 6 styczeń - Objawienie Pańskie (Święto Trzech Króli) - środa

    - 27 marzec - Niedziela Wielkanocna

    - 28 marzec - Poniedziałek wielkanocny

    - 1 maja - Święto Pracy - niedziela

    - 3 maja - Święto Konstytucji 3 maja - wtorek

    - 15 maja - Zesłanie Ducha Świętego - niedziela

    - 26 maja -  Boże Ciało - czwartek

    - 15 sierpień - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - poniedziałek

    - 1 listopad - Wszystkich Świętych - wtorek

    - 11 listopad - Święto Niepodległości - piątek

    - 25 grudzień - Boże Narodzenie - niedziela

    - 26 grudzień - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia - poniedziałek

  • 2016-01-15 10:37

    Ubezpieczenie zdrowotne

    Ten rodzaj ubezpieczenia polega na tym, iż osobie ubezpieczonej przysługują świadczenia zdrowotne mające na celu utrzymanie zdrowia, a także ochronę przed skutkami różnych chorób i leczenia. Także w tym przypadku wyróżniamy ubezpieczenie obowiązkowe oraz ubezpieczenie prywatne. 

    Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zostało w naszym kraju zatwierdzone w oparciu o Ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z 6 lutego 1997 roku i obejmuje większość Polaków. Bardzo istotną kwestią jest to, iż ubezpieczenie zdrowotne zostało oparte o kilka zasad, a mianowicie są to:
    - solidarność społeczna,
    - samorządność,
    - działalność kas chorych nie dla zysku,
    - zapewnienie równego dostępu do świadczeń,
    - samofinansowanie,
    - gwarancja państwa,
    - gospodarność i celowość działania,
    - prawo wolnego wyboru świadczeniodawcy oraz kasy chorych. 

    Instytucją odpowiedzialną za zarządzanie powszechnej opieki zdrowotnej w Polsce jest Narodowy Fundusz Zdrowia, a więc w skrócie NFZ. 

    Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne polega na wykupieniu ubezpieczenia „na własną rękę”. Ubezpieczony w zamian za regularne opłacanie składek ma możliwość bezpłatnego lub częściowo finansowanego dostępu do wybranych placówek i usług medycznych. Jest to uzależnione od zakresu wykupionego ubezpieczenia. W oparciu o statystyki Polskiej Izby Ubezpieczeń, w 2013 roku z prywatnych ubezpieczeń społecznych korzystało około 750 000 osób.

  • 2016-01-08 10:29

    Ubezpieczenie społeczne

    Tytułowe ubezpieczenie społeczne pochodzi z grupy ubezpieczeń gospodarczych i posiada z nim kilka wspólnych cech takich, jak:
    - składka,
    - wspólny fundusz,
    - oznaczone ryzyko,
    - szkoda,
    - pokrycie szkody.

    Wartość poniesionej szkody polega na rozłożeniu na wszystkich, którzy tworzą fundusz szkody osobie, która opłaca składkę, a której przytrafił się nieszczęśliwy wypadek losowy. Warto pamiętać, iż wysokość wypłacanego świadczenia jest głównie uzależniona od dokonanego wkładu, a więc wysokości wpłaconych składek. Ubezpieczenie społeczne jest obowiązkowe, a przymus ten sprawia, iż ma ono charakter publiczny i administracyjno-prawny. 
     

    W momencie zawarcia umowy o pracę, pojawia się obowiązek zarówno zgłoszenia się do ubezpieczenia społecznego, jak i regularnego opłacania składek. Ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości zrezygnowania z tych opłat (nawet, gdy pracownik jest już ubezpieczony na podstawie umowy o pracę zawartej z innym pracodawcą). 

    Polski system ubezpieczeń wyróżnia poniższe rodzaje ubezpieczeń:

    - Ubezpieczenie emerytalne, czyli najważniejsza część systemu, w razie niezdolności do pracy z powodu starości. Każdy płatnik ubezpieczenia emerytalnego zapewnia sobie dochody po osiągnięciu wieku emerytalnego. 

    - Ubezpieczenie rentowe, a więc świadczenie zagwarantowane na wypadek stałej utraty możliwości do wykonywania pracy i osiągania dochodu. 

    - Ubezpieczenie chorobowe, a więc świadczenie wypłacane pracownikowi w sytuacji chwilowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub pójściem na urlop macierzyński. Do tej grupy można również zaliczyć świadczenia rehabilitacyjne, opiekuńcze oraz wyrównawcze. 

    - Ubezpieczenie wypadkowe, które opłacane jest z tytułu możliwości wystąpienia zdarzenia losowego w pracy, mogącego następnie skutkować niezdolnością pracownika do wykonywania pracy.

     

  • 2015-12-15 10:44

    Urlop Wypoczynkowy

    Każdy pracownik potrzebuje czasem chwili wytchnienia, którą mógłby poświęcić na rodzinę czy odpoczynek. Urlop wypoczynkowy to coś, co przysługuje każdej osobie, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi taki urlop, za który dostanie on wynagrodzenie takiej samej wartości jak to, które otrzymałby chodząc do pracy. 

    Długość przysługującego urlopu zależy od stażu pracy. 

    Przedstawia się on następująco: 

    -20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 

    - 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. 

    Duże znaczenie przy stażu pracy ma również okres nauki. W zależności od rodzaju szkoły, do stażu dolicza się 3, 4, 5, 6 lub 8 lat.

  • 2015-11-03 14:42

    Wynagrodzenie chorobowe

    Pracodawca zatrudniający pracowników na czas jego niezdolności do pracy ma obowiązek wypłacenia mu wynagrodzenia w wysokości: 

    - 80% wynagrodzenia → w momencie, gdy choroba pracownika trwa dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który skończył 50 lat jest to okres 14 dni, 

    - 100% wynagrodzenia → w przypadku, gdy pracownik w drodze do pracy/z pracy uległ wypadkowi albo w przypadku choroby przypadającej w okresie ciąży, 

    - 100% wynagrodzenia → w przypadku, gdy pracownik musi poddać się badaniom lekarskim lub czynnościom lekarskim, które wiążą się z byciem kandydatem na dawcę narządów,

    - 70% wynagrodzenia → w przypadku, gdy pracownik przebywa w szpitalu.  

  • 2015-09-01 09:22

    Wynagrodzenie - wszystko na temat

    Nie każdy to wie, ale z pewnością powinien wiedzieć każdy o kilku kwestiach związanych z wynagrodzeniami. Zacznijmy zatem od początku, a następnie przejdziemy przez kilka zagadnień związanych właśnie z tym tematem. 

    wynagrodzenie za pracę

    DEFINICJA 

    Wynagrodzenie – jest wypłatą pieniężną, wartością zrealizowanych świadczeń w naturze (przekazaniem na rzecz pracownika części towarów, które będą równowartością części wynagrodzenia np. wydanie węgla przed zimą) lub ekwiwalentem, który wypłacany jest pracownikom w zamian za wykonaną pracę.   

    KWOTA WYNAGRODZENIA 

    Wysokość wynagrodzenia w przypadku danego pracownika zostaje określona w momencie zawierania umowy o pracę/o dzieło/zlecenia pomiędzy nim, a pracodawcą. W związku z tym, iż wynagrodzenie obciążone zostało podatkiem dochodowym, a także składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, mamy możliwość rozróżnić: 

    • wynagrodzenie brutto, czyli początkową kwotę wynagrodzenia, która stanowi koszt dla pracodawcy,
    • wynagrodzenie netto, czyli początkową kwotę pomniejszoną o wartość podatku dochodowego oraz składki z tytułu ubezpieczeń. 

    Na kwotę wynagrodzenia wpływ mają kwalifikacje i doświadczenie pracownika, branża, w której się zatrudnia, a także miejsce wykonywania pracy. 

    ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W MOMENCIE WYPŁATY WYNAGRODZENIA 

    Każdy przedsiębiorca, który podjął się zatrudnienia pracowników, musi dostosować się do kilku zasad, które ściśle określają sposób, w który wynagrodzenie powinno zostać wypłacane. Mianowicie chodzi o to, iż:

    • wynagrodzenie powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w terminie, który został określony w umowie, 
    • wynagrodzenie wypłacane jest metodą „ z dołu”, a więc po wykonaniu danej pracy, 
    • wynagrodzenie powinno mieć formę pieniężną, aczkolwiek ustawa nie zabrania innych form, co zostało uregulowane odrębnymi przepisami prawa (trzeba pamiętać, że jedynie pewna część wynagrodzenia może mieć formę niepieniężną), 
    • wynagrodzenie za pracę wykonaną na terenie Polski musi zostać wypłacone jedynie w walucie polskiej. 
    Zadaniami związanymi z wypłatą wynagrodzeń zajmuje się kadrowa, o której więcej możecie przeczytać w jednym z poprzednich postów - TUTAJ.

  • 2015-07-30 09:46

    Czym zajmuje się kadrowa?

     

    Podejrzewam, że pojęcie i zawód kadrowej jest wszystkim bliskie. Jednak gdyby na nasz blog zajrzała osoba, której nie mówi to zbyt wiele, rozwiejemy jej wątpliwości i konkretnie napiszemy, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku.

     

    Otóż okazuje się, iż kadrowa to nikt inny, jak specjalista z zakresu kadr i płac, której obecność jest bardzo ważna w każdej firmie. Osoba na tym stanowisku odpowiada za gromadzenie i aktualizację prawidłowo sporządzonej dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracowników, a także wypłacaniem im odpowiednio naliczonego wynagrodzenia. Każda osoba zajmująca to stanowisko zajmuje się także prowadzeniem dokumentacji kadrowej każdego z pracowników, sporządzaniem umów o pracę, prowadzeniem akt osobowych, kierowaniem pracowników na badania, ustalaniem planu urlopów, a także ewidencjonowaniem zwolnień lekarskich.

     

    Tym, co nieodłącznie wiążę się z zajmowaniem tego stanowiska jest dostarczanie różnego rodzaju informacji i deklaracji do instytucji publicznych takich, jak ZUS, GUS, US itp.

     

    Osoba pracująca na stanowisku kadrowej musi być bardzo dokładnie zaznajomiona z prawem pracy i prawem ubezpieczeń społecznych. Prócz tego bardzo ważne jest, aby osoba ta potrafiła sprawnie i poprawnie naliczyć wynagrodzenia w oparciu o przeznaczone do tego programy.


     

  • 2015-07-17 13:16

    Umowy cywilnoprawne

    Prawo w Polsce przewiduje kilka form zatrudnienia. Prócz tradycyjnej umowy o pracę, coraz częściej zawierane są umowy tzw. cywilnoprawne, a dokładniej umowy zlecenia i umowy o dzieło.

     

    Bardzo ważną informacją jest to, że umowa zlecenie i umowa o dzieło nie mają nic wspólnego z umową o pracę, co wiążę się z tym, że nie dotyczą ich przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. W przypadku tych umów nie udziela się informacji takich, jak dane pracodawcy, dane pracownika i konkretnych informacji o zawieranym stosunku pracy.

    Wyjątek stanowią umowy cywilnoprawne, z których treści można dowiedzieć się o określeniu miejsca i czasu pracy, powierzanych zadaniach, a także o wynagrodzeniu. Wówczas taka umowa może być traktowana jako umowa o pracę. Trzeba wiedzieć, że umowy cywilnoprawne stosuje się w sytuacji, gdy w danym przedsiębiorstwie występuje konieczność wykonania danej czynności, ale nie ma potrzeby zatrudnienia nowego pracownika.

    Przejdźmy zatem do charakterystyki poszczególnych umów cywilnoprawnych...

    UMOWA ZLECENIE

    Jest to umowa, która zawierana jest na czas wykonywania konkretnych czynności. Zleceniobiorca, czyli osoba przyjmująca zlecenie, podpisując tą umowę, zobowiązuje się do wykonywania ściśle określonych czynności na rzecz zleceniodawcy, który z kolei jest zobowiązany do tego, aby wypłacić osobie zatrudnianej wynagrodzenie. Należy pamiętać, że zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za efekt wykonywanego zlecenia, ale nie może tego zlecenia przekazać na inną osobę.

    UMOWA O DZIEŁO

    Powyższa umowa jest zawierana na czas wykonania konkretnej czynności, która musi zostać precyzyjnie określona i przynajmniej w małej części mieć charakter materialny, co będzie umożliwiało określenia przedmiotu w umowie. Umowa o dzieło, tak samo jak umowa zlecenie, jest umową odpłatną. Oznacza to, że wykonawca danego dzieła musi otrzymać za nie finansowe wynagrodzenie. W przypadku tej umowy występuje odpowiedzialność wykonawcy za swoją pracę. Aczkolwiek wywiązanie się z umowy może przekazać na osobę trzecią.


     

<< 1 | 2 | 3 | 4 >>

Kontakt

Kadry i płace Kraków

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode