Blog

  • 2015-07-08 16:12

    Księgowość pełna, a księgowość uproszczona.

     

    Wielu przedsiębiorców wkraczających w świat biznesu zastanawia się, co będzie lepsze dla jego firmy – księgowość pełna czy może uproszczona? Definicje tych dwóch pojęć bardzo często są mylone i zdarza się, że firma prosperująca na małą skalę musi prowadzić pełną księgowość lub na odwrót./p>

     

    Trzeba wiedzieć, że księgowość uproszczona to podstawowe i proste zasady dotyczące gromadzenia wszelkiego rodzaju danych finansowych, które zostały opracowane przez władze znajdujące się w Urzędzie Skarbowym, w celu uściślenia zobowiązań podatkowych dla małych przedsiębiorców. Księgowość uproszczona została właściwie opracowana po to, aby móc obliczyć podatek, nie obarczając mniejszych przedsiębiorstw skomplikowanymi i kosztownymi zasadami wiążącymi się z księgowością pełną.


    W kwestii księgowości uproszczonej, możemy rozróżnić 3 podstawowe formy, do których zaliczają się:
    - kartę podatkową, która jest zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców. Polega ona na płaceniu co miesiąc tej samej kwoty. Wysokość tej kwoty jest ustalana ze względu na ilość mieszkańców w miejscowości, gdzie prowadzona jest firma, ilości zatrudnianych pracowników, a także rodzaju działalności.
    - ryczałt ewidencjonowany, który polega na płaceniu określonej stawki podatku w zależności od tego, jaki firma osiągnęła przychód.
    - książka przychodów i rozchodów, która polega na spisywaniu i sumowaniu wszystkich przychodów i kosztów w specjalnie przeznaczonej do tego księdze, a następnie opłaceniu podatku od dodatniej różnicy.

    Zalety: jej stosowanie w firmie jest nie tylko proste, ale i tanie.
    Wady: nie daje faktycznego obrazu sytuacji finansowej firmy.

     

    Pełna księgowość to jak sama nazwa wskazuje, przeciwieństwo księgowości uproszczonej. Jest ona bardzo rozbudowana, wymagająca precyzji i skomplikowanych działań. Wiąże się ona już nie tylko z obliczaniem podatku, ale także do stworzenia rzeczywistego obrazu w kwestii finansów przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego pełna księgowość wiążę się z obowiązkiem ewidencjonowania każdej złotówki, która „przepłynęła” przez firmę + wszelkie operacje bezgotówkowe. Wszelkie zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zostały ściśle opisane w Ustawie o Rachunkowości, co sprawia, że każda firma korzystająca z pełnej księgowości musi trzymać się odgórnie ustalonych zasad.

    Zalety: jest znakomitym narzędziem do analizy i kontroli sytuacji finansowej firmy.
    Wady: zarówno stopień skomplikowania, sformalizowania, jak i koszty prowadzenia są wysokie.

  • 2015-04-30 12:19

    Obsługa kadrowo-płacowa firmy

    Jednym z zadań przedsiębiorców, którzy zatrudniają w swojej firmie pracowników jest obsługa kadrowo-płacowa. Niezbędne jest wykonanie wielu obowiązków, które nakładają się z innymi czynnościami jakie wynikają z prowadzonej działalności gospodarczej.

     

    W jaki sposób zapewnić swojej firmie prawidłową obsługę kadrowo-płacową?

     

    Podmiot gospodarczy może skorzystać z kilku rozwiązań, wszystko zależne jest od rozmiarów prowadzonej działalności oraz indywidualnych priorytetów firmy i jej kierownictwa.

     

    Jednym z rozwiązań może być samodzielnie prowadzenie działu kadr i płac przez przedsiębiorcę, jest to jednak bardzo ryzykowne, ponieważ może okazać się, że ilość zadań jest zbyt duża a to spowoduje niewłaściwe wykonanie pewnych czynności i problemy dla firmy.

     

    Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie w firmie odpowiednich specjalistów. Może to jednak okazać się opcją zbyt kosztowną, konieczne będzie pokrycie kosztu wynagrodzeń oraz odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy i jego wyposażenie w materiały biurowe.

     

    Ostatnią możliwością jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w obsłudze kadrowo-płacowej podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Bardzo wygodne rozwiązanie, które odciąży przedsiębiorcę z nadmiaru obowiązków.

     

    To jakie rozwiązanie zostanie wybrane zależy od firmy, należy wziąć pod uwagę kilka elementów, które mogą odegrać decydującą rolę:

     

    - rozmiar prowadzonej działalności gospodarczej,

    - koszt,

    - ilość zatrudnionych w firmie pracowników,

    - warunki wewnętrzne w firmie, posiadanie pomieszczenia biurowego, urządzeń biurowych.

     

  • 2015-03-25 12:18

    Umowa o pracę – co warto o niej wiedzieć?

    Umowa o pracę stanowi podstawę współpracy, określa wzajemne zobowiązania każdej ze stron oraz daje pewne przywileje. Wyróżnić można kilka rodzajów takich umów, warto się zapoznać z charakterystycznymi ich cechami.

     

    Rodzaje umów o pracę:

     

    - umowa na okres próbny – stosowana jest przez pracodawców w celu sprawdzenia umiejętności i kwalifikacji pracownika, zatrudnienie na jej podstawie nie może trwać dłużej niż 3 miesiące,

    - umowa na czas określony – współpraca zostaje rozwiązana po upływie określonego czasu, wypowiadana jest z 2 tygodniowym wyprzedzeniem jeśli zawarta została na okres dłuższy niż 6 miesięcy,

    - umowa zawierana na czas wykonania określonej pracy – rozwiązywana jest automatycznie w momencie wykonania przez pracownika powierzonego mu zadania,

    - umowa na zastępstwo – stosowana w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika, rozwiązuje się w momencie powrotu zastępowanego pracownika do pracy,

    - umowa na czas nieokreślony najważniejsza z punkty widzenia pracowników, daje największe bezpieczeństwo i ochronę przed zwolnieniem, może zostać wypowiedziana przez pracodawcę tylko z ściśle określonych i uzasadnionych powodów.

     

    Jakie elementy należy umieścić w umowie o pracę?

     

    Umowa o pracę zawiera jest zawsze w formie pisemnej, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien potwierdzić pracownikowi warunki współpracy. Podstawowe elementy umowy o pracę to:

     

    - strony umowy,

    - rodzaj umowy,

    - data zawarcia umowy,

    - warunki pracy,

    - warunki wynagrodzenia.

     

    Jeśli pojawi się konieczność zmian postanowień jakie zawarte zostały w umowie, pod warunkiem zgodny każdej ze stron może zostać sporządzony aneks do umowy, który wprowadzać będzie nowe regulacje.

     

    Umowa o pracę jest bardzo ważnym dokumentem zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy, z jej tytułu każda ze stron może dochodzi swoich praw.  

     

     

  • 2015-02-12 12:07

    Wynagrodzenie dla pracowników

    WynagrodzenieJednym z zasadniczych działów, których obsługą zajmuje się dział kadr i płac są wynagrodzenia. Zatrudnieni pracownicy na podstawie zawartych umów otrzymują świadczenia pieniężne, czasem także w naturze za wykonaną pracę. Ustalenie wartości wynagrodzeń i ich wypłata jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, dział kadr i płac ma do wykonania z tego tytułu wiele czynności.


    Niezbędne jest określenie:

    - wynagrodzenia zasadniczego,

    - wartości dopłat w postaci premii, wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatków stażowych, itp.,

    - wynagrodzenia uzupełniającego za czas nieprzepracowany na przykład wynagrodzenie za czas choroby,

    - obciążeń z tytułu ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, innych polis, które potrącane są od wynagrodzenia pracownika.

     

    Jeśli w firmie zatrudnionych jest wielu pracowników, zakres obowiązków jest bardzo obszerny. Dodatkowo dział kadr i płac musi sporządzać różnorodne deklaracje rozliczeniowe i pamiętać o terminowości wykonania swoich zadań.

     

    Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 roku wynosi 1750 zł.

     

    Wszystkie czynności związane z rozliczenie pracowników z tytułu ubezpieczenia społecznego a także zdrowotnego muszą być wykonywane prawidłowo. W przypadku wykrycia przez organy kontrolujące nieprawidłowości przedsiębiorca będzie miał poważny problem.

    O wartości firmy decydują zatrudnieni w niej pracownicy, odpowiednia ich obsługa i rozliczenie pomoże w utrzymaniu odpowiednich stosunków.  

  • 2014-12-19 10:35

    Pracownik działu Kadr i Płac

    Osoba, która zajmuje się wykonywaniem obowiązków związanych z kadrami i płacami wbrew pozorom ma bardzo odpowiedzialne zadanie do wykonania. Zajmuje się zasobami ludzkimi a to wiążę się z licznymi obowiązkami i często bardzo trudnymi problemami, niekoniecznie bezpośrednio związanymi z firmą. Dział kadr i płac w firmie to nie tylko obowiązek wypłacania zatrudnionym pracownikom wynagrodzenia ale także konieczność oceny ich pracy i nagrodzenia w postaci podwyżek i premii. Zdarza się także,  że dział kadr i płac zobowiązany zostaje do przydzielenia zasiłków socjalnych, które często nie należsą się pracownikom a niestety się o nie ubiegają.

     

    Osobę na stanowisku kadrowego określa się mianem:

    - kadrowca,

    - dykrektowa personalnego,

    - menedżera do spraw personalnych.


    Pracując na takim stanowisku trzeba mieć wiele umiejętności i posiadać wiedzę z zakresu prawa, księgowości. W pracy kadrowca ważna może okazać się zdolność psychologicznego oraz socjologicznego podejścia do pracowników.


     

  • 2014-10-29 10:06

    Dział kadr i płac

    Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia choćby jednego pracownika posiada swoją strukturę organizacyjną, która zapewnia możliwość podziału zadań i kompetencji pomiędzy zatrudnionych pracowników. Dział kadr i płac ma bardzo odpowiedzialne i złożone zadania.

     

    Do podstawowych zadań działu kadr zaliczyć można:

    - prowadzenie dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi standardami,

    - prowadzenie ewidencji i rozliczenie czasu pracy pracowników,

    - administrowanie systemem szkoleń, schematem organizacyjnym firmy.

     

    To jak dużo zadań ma do wykonania dział kadr zależne jest od wielkości przedsiębiorstwa i ilości zatrudnionych pracowników. Prawidłowo funkcjonujący dział personalny zapewnia płynną obsługę prowadzonej działalności gospodarczej.

                

<< 1 | 2 | 3 | 4

Kontakt

Kadry i płace Kraków

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode