Księgowość pełna, a księgowość uproszczona.

2015-07-08 16:12

 

Wielu przedsiębiorców wkraczających w świat biznesu zastanawia się, co będzie lepsze dla jego firmy – księgowość pełna czy może uproszczona? Definicje tych dwóch pojęć bardzo często są mylone i zdarza się, że firma prosperująca na małą skalę musi prowadzić pełną księgowość lub na odwrót./p>

 

Trzeba wiedzieć, że księgowość uproszczona to podstawowe i proste zasady dotyczące gromadzenia wszelkiego rodzaju danych finansowych, które zostały opracowane przez władze znajdujące się w Urzędzie Skarbowym, w celu uściślenia zobowiązań podatkowych dla małych przedsiębiorców. Księgowość uproszczona została właściwie opracowana po to, aby móc obliczyć podatek, nie obarczając mniejszych przedsiębiorstw skomplikowanymi i kosztownymi zasadami wiążącymi się z księgowością pełną.


W kwestii księgowości uproszczonej, możemy rozróżnić 3 podstawowe formy, do których zaliczają się:
- kartę podatkową, która jest zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców. Polega ona na płaceniu co miesiąc tej samej kwoty. Wysokość tej kwoty jest ustalana ze względu na ilość mieszkańców w miejscowości, gdzie prowadzona jest firma, ilości zatrudnianych pracowników, a także rodzaju działalności.
- ryczałt ewidencjonowany, który polega na płaceniu określonej stawki podatku w zależności od tego, jaki firma osiągnęła przychód.
- książka przychodów i rozchodów, która polega na spisywaniu i sumowaniu wszystkich przychodów i kosztów w specjalnie przeznaczonej do tego księdze, a następnie opłaceniu podatku od dodatniej różnicy.

Zalety: jej stosowanie w firmie jest nie tylko proste, ale i tanie.
Wady: nie daje faktycznego obrazu sytuacji finansowej firmy.

 

Pełna księgowość to jak sama nazwa wskazuje, przeciwieństwo księgowości uproszczonej. Jest ona bardzo rozbudowana, wymagająca precyzji i skomplikowanych działań. Wiąże się ona już nie tylko z obliczaniem podatku, ale także do stworzenia rzeczywistego obrazu w kwestii finansów przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego pełna księgowość wiążę się z obowiązkiem ewidencjonowania każdej złotówki, która „przepłynęła” przez firmę + wszelkie operacje bezgotówkowe. Wszelkie zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zostały ściśle opisane w Ustawie o Rachunkowości, co sprawia, że każda firma korzystająca z pełnej księgowości musi trzymać się odgórnie ustalonych zasad.

Zalety: jest znakomitym narzędziem do analizy i kontroli sytuacji finansowej firmy.
Wady: zarówno stopień skomplikowania, sformalizowania, jak i koszty prowadzenia są wysokie.

Powrót

Kontakt

Kadry i płace Kraków

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode